Blog

Práce s koňmi – bezpečné prostředí a možnost volby

V tréninku koní je důležité vytvářet bezpečné prostředí. Bezpečné prostředí je takové, kde se kůň cítí v bezpečí, je uvolněný a klidný. Pokud vytváříte takové prostředí, otevíráte tím prostor pro vzájemnou důvěru a spolupráci. V bezpečném prostředí je kůň schopen se opravdu učit a má možnost volby.
Možnost volby znamená, že kůň nám může říci NE a my to respektujeme. Pokud kůň vysílá konejšivé signály, odchází, přestává spolupracovat, je neklidný nebo dokonce naštvaný, tak koně netrestám. Naopak koně „vyslechnu“ a nechám ho ode mě odejít, dám mu pauzu a sama popřemýšlím, co mohu udělat jinak a lépe. Kůň začne říkat NE ve chvíli, kdy je cvičení moc náročné, nudí se, nerozumí, dané požadavky či situace ho stresují, nemá náladu, nebo se necítí dobře atd.
Abychom dokázali poznat, kdy už je cvičení na koně příliš těžké, kdy postupujeme příliš rychle, kdy kůň potřebuje pauzu, musíme umět číst svého koně a rozumět konejšivým signálům.

Možnost kontroly prostředí je pro koně silný motivátor.

Pokud někdo koně uhodí tušírkou nebo ho strhne vodítkem pokaždé, když chce od něj odejít (říká NE), tak to není možnost volby. Koně pouze učí, že nemá cenu odcházet. Takový člověk možná dosáhne svého, ale ochota koně komunikovat s ním, zapojit se do výcviku a vyhovět, začne vyhasínat. A proč? Protože ochota učit se a mít radost z práce je svobodná volba 🙂 .