
Osteodynamika je manuální terapeutický systém, který propojuje Dornovu metodu, Kraniosakrální osteopatii a Osteopatii. Nejen, že dokáže ovlivňovat postavení kostí v těle z vnějšku, ale zároveň ošetřuje i pojivové tkáně a fascie a ovlivňuje jejich funkci na buněčné úrovni. Fascie dokazují propojení fyzické a psychické složky těla a osteodynamika jim věnuje velkou pozornost. Cílem osteodynamiky je uvolnění stažených, slepených a nepohyblivých fasciálních struktur. Podporuje jejich uvolnění, hydrataci a lepší vzájemnou skluznost. Osteodynamika je vhodná jako preventivní ošetření i jako terapie, která ošetřuje mechanické blokády kloubů a nesprávnou funkci pojivových tkání, které vznikly jako následek přetížení nebo traumatu. (zdroj: Andrea Dunová – Osteodynamika)
Ošetření se neprovádí při: akutním bakteriálním či virovém onemocnění, akutním zánětlivém onemocnění, horečce, rakovině, poškození kůže (rány, vředy, čerstvé jizvy), akutním výhřezu ploténky s velkou bolestivostí, náhlých a neobvyklých změnách stavu, bezprostředně po úraze bez předchozího vyšetření veterinářem.

Dornova metoda je jemná manuální technika, která ošetřuje opěrný aparát a navrací chybná postavení kostí a kloubů v těle zvířete do správné, tedy fyziologické polohy. Tato terapie se provádí při pohybu zvířete. Pohybem se zapojí do činnosti svalový aparát. Svaly za pohybu nevytvářejí ochranu, ale aktivně spolupracují. (zdroj: Andrea Dunová – Dornova metoda pro zvířata)


TTouch doteky – tuto techniku Linda Tellington Jones se vyvíjela mnoho let. Aktivuje nervové buňky a nervové spojení, koně se lépe uvolní, sníží se u nich stres, lépe se zotavují po nemoci. TTouch pomáhá při léčení zranění, při kolice nebo šoku.Existuje několik základních doteků TTouch, mimo jiné např. krajta, práce s hubou a ušima, levhart, práce s nohama atd…Doteky TTouch byly zabudovány do metody TTEAM. (zdroj: Tellington – Jones L.)

Body wrapp
Equine Touch

Uvolňování fasciálních řetězců u koní

Manuální lymfodrenáž
Kraniosakrální osteopatie

Bachovy esence
Bachovu květovou terapii vyvinul anglický lékař E. Bach na zač. 20. století. Přišel na to, že negativní emoce mají za následek fyzické problémy – nemoce. Bachovy esence jsou schopny vyrovnávat emočí nerovnováhu, která je příčinou nemoci. Jsou to extrakty z 37 bylin, rostlin a stromů a jedné pramenité vody. Jejich výroba probíhá na jediném místě na světě a je zachován přesný postup, jako v době vzniku této metody. 
Použití: vybereme 5 až 7 esencí vhodných pro jednice, nakapeme do mixovací lahvičky, doplníme vodou a podáváme 5x denně 5 kapek. Nutné užít alespoň 3 lahvičky esencí.
Hirudoterapie
Pijavice lékařská, lékárenská a východní – pouze tyto 3 druhy pijavic jsou vhodné pro hirudoterapii. Pijavice mají okolo 150 bioaktivních látek, které působí tromboliticky, antitromboticky, antiischemicky, imunostimulačně, antibakteriálně, protizánětlivě a analgeticky. Nejznámější účinná látka je hirudin. Zabraňuje tvorbě trombů a rozkládá je, má protizánětlivou složku.
Příklady indikací u zvířat:
- atroza, špatně se hojící rány, jizvy, spazmy a léze ve tkáních, laminitida, flegmona, dušnost, šedý zákal, oční a ušní záněty, kožní onemocnění, burzitidy, záněty cév, abcesy, srůsty vaječníků, záněty nervů, stomatologické záněty….
Kontraindikace: melanomy, sarkoidy, teplota, rakovina.
Správně vedená terapie: U akutních případů – za 3 až 5 dnů, více opakování, zvyšuje se počet pijavic. Prevence – 3x přiložit po týdnu až 14ti dnech. Pijavice se nepřikládají přímo na cévy, na kost nebo do ran, ale na nejbližší zdravou tkáň. Vždy určí hirudoterapeut, terapie je velmi individuální.